“Kuzey Ege Hikayeleri” izlemek ister misiniz?

“Kuzey Ege Hikayeleri” 18 Ekim’de İstanbul seyircisi ile buluşuyor

Avrupa Birliği – Türkiye Kültürler Arası Diyalog programı kapsamında, yapımcılığını İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı’nın üstlendiği “Kuzey EgeHikâyeleri”, Türkiyeli ve Yunanistanlı genç sanatçılar tarafından ortaklaşa çekilen 16 kısa filmden oluşuyor. Geçtiğimiz günlerde yapılanYunanistan gösterimleri çok büyük bir ilgiyle karşılanan filmler, 18 Ekim 2012 saat 20.00’da İstanbul Beyoğlu Sineması’nda ücretsiz olarak izlenebilecek.

İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı tarafından tasarlanıp yürütülen “Kuzey Ege Hikâyeleri” projesi, video ve belgesel alanında çalışan, sekizi Türkiyeli sekizi Yunanistanlı, 16 genç sanatçıyı Kuzey Ege’de buluşturdu. Sanatçılar ilk olarak,Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe köyünde Nisan ayında yapılan, yaratıcı atölye çalışması ile bir araya geldiler. Saha araştırması ve hazırlık sürecinin ardından, iki ülkeden ikişer sanatçının oluşturduğu dörder kişilik dört grupa ayrılan ekip, gerçekleştirdiği ortaklaşmacı çalışma ile, ‘yaratıcı belgesel’ türünde 16 kısa filmin çekimini tamamladı.
Filmler, ‘Yakınlık ve uzaklığı yeniden düşünmek – Karşı taraf ile yeniden bağlanmak’ temasından yola çıkarak, kültür, cinsiyet, kimlik, toplumsal politika, çevre, gelenek gibi farklı konuları ele alan, 16 farklı hikâyeden oluşuyor. Sanatçılar, peşine düştükleri hikâyelerin izini, Ege’nin her iki kıyısında da sürdüler. Yaz ayları boyunca devam eden çekimler, Türkiye tarafında İzmir ve Çanakkale arasında kalan sahil şeridi, Yunanistan tarafında ise Midilli Adası’nda gerçekleştirildi.
Yunanistan’dan KEDE – Barış Araştırma ve Eylem Vakfı’nın proje ortağı olduğu çalışmada, her iki ülkeden üniversiteler, sivil toplum girişimleri ve çeşitli sanat kurumlarının yanı sıra, Hollanda‘nın ECF – Avrupa Kültür Vakfı da iştirakçi olarak yer aldı. “Kuzey Ege Hikayeleri” Projesi, Sivil Toplum Hizmeti: AB-¬-Türkiye Kültürlerarası Diyalog, Kültür ve Sanat Bileşeni programı altında, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortaklaşa destekleniyor.
Atina ve Midilli’de çok büyük bir ilgiyle karşılanan filmlerin İstanbul gösterimi, 18 Ekim Perşembe günü saat 20.00’da Beyoğlu Sineması’nda yapılıyor. Gösterim ücretsiz olacak.
Proje hakkında daha ayrıntılı bilgiye,
http://NorthAgeanNarratives.org adresindeki web sitesinden ulaşmak mümkün.
Kuzey Ege Hikayeleri Filmleri:I MISSED THE BUS – Yönetmen: HANDE ZERKİN 

“Midilli Adası’na ilk gittiğimde, duvardaki yazılardan ve grafitilerden çok etkilenmiştim. Yunanca konuşmuyordum fakat çok çarpıcıydılar. Okunmak, anlaşılmak, kaydedilmek ve tekrarlanmak için can attıklarını hissettirdiler bana. Kendimi durduramadım ve hepsini görüntüledim. Sokaklar her şeyin başlangıcı değil mi zaten? İsyanların, aşkların, savaşların…