Planete_Doc_2013-300x134

Doc Next Network için festival dönemi başladı, ilk durağımız Polonya’daki Planete + Doc Film Festivali!

Bu sene 11-20 Mayıs arasında Varşova’da, 14-20 Mayıs arasında Wroclaw’da düzenlenen ve her sene 30.000′i aşkın seyirciye ev sahipliği yapan Planete + Doc, Polonya’daki en büyük belgesel film festivali ve Avrupa’da kendi alanındaki en önemli festivallerden biri.

16 Mayıs’ta Remapping Europe İstanbul Yaratıcı Remix Atölyesi‘nde katılımcılarımızın yarattığı remix videolarının ilk örnekleri Planete + Doc Varşova’da gösterime giriyor:

Sessiz Gezi 89 (The Silent Excursion 89) – Enes Uysal
Portmanteau – Hande Zerkin
Gurbet Kenti (Gurbet City) – Mehmet Sami
Konup Göçer (Settler Migrant) – Hülya Mete
Ayrılık (Separation) – Pınar İdil Yakut
Nasıl Göçmek İstersiniz? (How Would You Like to Migrate?) – Fatih Bilgin

Proje kapsamında ayrıca VJ’lik üzerine bir atölye ve canlı sinema performansı düzenleniyor. Sanatçılarımızdan Enes Uysal bizleri temsilen ve atölyeye katılmak üzere Varşova’da. Gösterimde, Enes’in yaptığı remix videosu da yer alacak. Akşam yapılacak canlı performansa da katılıyor olacak. Performansta sanatçılar, Remapping Europe projesinin özüne bağlı kalarak göçmen hikayelerinden yola çıkan görselleri canlı müzikle mix’leyecekler.

Planete + Doc Varşova kapsamında, MODE İstanbul’un Türkiye’de, diğer Doc Next partnerlerinin İspanya, Polonya ve İngiltere’de düzenlediği atölyelerde tamamlanan kısa belgesel filmlerden bir seçki de 10-19 Mayıs tarihleri arasında sürekli olarak Doc Next film gösterimleri altında seyircilerle buluşuyor olacak. Türkiye’den seçilen filmler:

 

Tarlabaşı’nda Bir Yaşam (A Life in Tarlabasi) – Büşra Örnek
Kapanım (Enclosure) – Akile Nazlı Kaya
Refika – Özge Deniz Özker

Planete + Doc sayfasındaki bilgiler için tıklayın.

Kaynak: http://modeistanbul.org/