KEİG Platformu tarafından hazırlanan Uzun Lafın Kısası isimli videoda, farklı meslek ve çalışma biçimlerinden kadınların ekonomiyi ve temel kavramlarını ele alış biçimlerini izleyeceksiniz.

İstihdam, enflasyon, finans, tazminat… Televizyonda izlediğimiz ekonomi haberlerinde, okuduğumuz gazetelerde sıkça karşılaştığımız ekonomiye dair kavramlar günümüz dünyasında bizden bağımsızmış gibi gösteriliyor.

Emek, çalışmak, tüketim, ev işi, cinsiyete dayalı iş bölümü, emeklilik… Gündelik hayatımızın içinde önemli bir yer tutan bu kavramları kadınlar nasıl yorumluyor? Ev içindeki emekten ekonominin işleyiş biçimine, kadınlar erkek egemen sistemde var olma deneyimlerini üç bölümden oluşan bu filmde anlatıyor.

Kadınların ekonomiden anlamadığını düşünenler bu filmde emeğin, paranın, piyasanın hikayesini bir de kadınlardan dinleyecek.

1. bölümde ele alınan kavramlar: Ekonomi, çalışma, emek
2. bölümde ele alınan kavramlar: Cinsiyete dayalı iş bölümü, istihdam, finans,
3. bölümde ele alınan kavramlar: Tüketim, enflasyon, tazminat, emeklilik

Videoda yer alan meslekler: Ev kadını, seks işçisi, öğretim üyesi, serbest çalışan, ev işçisi, modelist, makine mühendisi, hostelci/otel sahibi, matbaa sahibi/reklamcı

Künye
Yönetmen: H. Sevim Işık​/ ​Yürütücü Yapımcı: Gülşin Ketenci/​ ​Görüntü Yönetmeni: Hande Zerkin/​ ​Ses Operatörü: Ulaş Dutlu/​ ​Metin Yazarı: Beyza Bilal/​ ​2. Kamera: Gülşin Ketenci/​ ​Kurgu: Hande Zerkin/​ ​Kurgu Geliştirme ve orijinal Müzik: Fatih Bilgin/ İşaret Dili Çeviri: Hülya Çelikok

Bölüm 1:

https://m.youtube.com/watch?v=B-sUKOimCUk

Bölüm 2:

https://m.youtube.com/watch?v=hbWjiUMrgvI

Bölüm 3:

https://m.youtube.com/watch?v=QBQbyIdS2mM