Görüntülerin İkinci Yaşamı: Remix Video Montaj Atölyesi

Video-filmlerin yapı taşı olan sesler ve görüntüler, seyircide planlanmış bir etkiyi gerçekleştirmek üzere kurgulanır. Film bittiğinde tüketilerek çöp olan olan, kurgulardır. Sesler ve görüntülerin yeniden kurgulanması onların ikinci hayatı ve döngülerinin başlangıcıdır. Önceden izlenilmiş olanın hafızası, o yeniden kurgulandığında, seyircide anlamın döngüsünü başlatır. Buluntu videoların yeniden kurgulanmasıyla yapılan “remix” görsel ve işitsel malzemeyi yeniden kullanıma açıyor.

Her katılımcının 1-5 dakika arası uzunlukta remix video yapması hedeflenir. Video içerikleri temaya uygunluk ve katılımcının yönelimiyle belirlenir. Katılımcı sayısı ve videoların uzunluğuyla alakalı olarak tüm videolardan oluşan 20-40 dakikalık toplu gösterime uygun bir çıktı hedeflenir. Videolar İyi Tasarım sergisinde gösterilecektir.

Katılımcı sayısı 10-15 kişiyle sınırlıdır.
Katılımcılar atölyeye laptop bilgisayarları ile katılmalıdır.
Atölyeye katılmak isteyenlerin kısa motivasyon yazısı (atölyeye katılmayı isteme nedeni) ve önceki video çalışmalarından oluşan iki linki handezerkin@gmail.com’a göndermeleri gerekmektedir.

Son Başvuru: 2 Ekim 2019

Advertisements
Leave a comment

Mahallemizde Film Çekiyoruz: Turuncu Kısa Film

Mahallemizde Film Çekiyoruz film atölyesi kapsamında Suriyeli katılımcılarla beraber hazırladığımız, görüntü yönetmenliğini yaptığım “Turuncu” filminin galasını hafta sonu yaptık. Tüm ekibin ellerine sağlık.

 

 

 

Film Tasarım Yönetmeni

Sabire Soytok

 Yönetmen

Muhammed Casım

 Görüntü Yönetmeni

Hande Zerkin

Muhammed Casım

 Senaryo

Atölye Öğrencileri

Müzik

Köleler ve Kilitler/ İlkay Akkaya

Söz: İrfan Alış /Müzik: Peyk / Özgür Ulusoy

Dalgaya Düşen Yaprak/ Oktay Çaparoğlu

 Ses

Yazan Baıram

Kurgu

Muhammed Casım

Hande Zerkin

 After Effects & Kamera Arkası

Yazan Baıram

 Çeviri ve Altyazı

Nusaybe Haj Hasan

İbrahim Hasan

Oyuncular

(alfabetik sırayla)

Muhammed Muaz Almardını

Yazan Baıram

Muhammed Casım

Ionuts Catruna

Münir Ello

Nusaybe Haj Hasan

İbrahim Hasan

Muhammed Ezher Hassun

Abdulkadir Meşhud

Nour Mohammad

Kenan Kariş

Rojhat Oktay

 

Teşekkürler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı

Kaptanımız / İsmail Bekler

İBB İtfaiye Daire Başkanlığı Suda Kurtarma Birimi AKS 110

İBB Çevre Değişikliği ve Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı

Leave a comment

“Mahallemizde Film Çekiyoruz” Projesi: Gala, Gösterim ve Söyleşi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, pilot bölge olarak seçtiği Gültepe, Doğanlar, Basmane ve Aliağa’daki Kültür Merkezlerinde sinemaya meraklı 13-24 yaş arası gençlerle mahallerinde çektikleri kısa filmler 27 Temmuz 2019 saat 19:00’da İzmir Sanat’da gösterilecek.

 Atölye eğitmenliğini Sabire Soytok, Yüksel Batur, Hande Zerkin ve Emre Doğan’ın yaptığı filmlerin  galasına hepinizi bekliyoruz.

Leave a comment

Babasının Kızı – Daddy’s Girl / 2 Şubat’ta Sinemalarda

 

 


<p><a href=”https://vimeo.com/251640115″>Babasının Kızı – Daddy's Girl / 2 Şubat'ta Sinemalarda</a> from <a href=”https://vimeo.com/melisauneri”>Melisa &Uuml;neri</a> on <a href=”https://vimeo.com”>Vimeo</a&gt;.</p>

Yönetmen: Melisa Üneri

Senaryo: Melisa Üneri

Görüntü Yönetmeni: Melisa Üneri, Janne Niskala, Hande Zerkin

Müzik: Olli Tuomainen

Türk bir babanın Finlandiya’da tek başına büyüttüğü kızı olan Melisa, babasından uzaklaşmak için peşinden gelmeyeceğine emin olduğu tek yere, İstanbul’daki babaannesinin yanına taşınıyor. Sürekli elindeki kameranın arkasından görünen Melisa, babası için “manipülatif, baskıcı ve dominant” derken, ekranda, internetteki dating sitelerine üye olan ve kızının iç çamaşırı seçmesine yardımcı olan şen şakrak bir baba görüyoruz. Öte yandan Melisa’nın babası da kendi annesinden ve Türkiye’yi terk etme sebeplerinden bahsederken aynı sıfatlara başvuruyor: “manipülatif, baskıcı ve dominant”.

Kaynak: https://www.kultursanatharitasi.com/babasinin-kizi/

 

Leave a comment

Amsterdam Art Weekend Screening, Multitrick, 23-25 November 2017

60-60.network @ de-TOUR. Palais van Mieris, Amsterdam

Paleis van Mieris gladly announces de-TOUR and invites you for a guided tour through a multitude of situations created by 25 artists. A three evening event that runs parallel with the Amsterdam Art Weekend.

23 – 24 – 25 November from 19:00 – 22:00.
First guided tour starts from 19:00.
Free admission

Paleis van Mieris
H.J.E. Wenckebachweg 144, 1096 AR Amsterdam
http://www.paleisvanmieris.nl

Title: 60-60.network
Names: 60-60. network (browserbased.org [on this occasion: karina palosi, rad0 misovic and zsoltfm] in collab. with 60sec.org and noemata.net]

Selection from 60Seconds Short Film Festival: Jens Axel Beck, Rasmus Riemann, Evalajka Pervin, Maria Gondek, Oana Constantineanu, María José Alós, Roland Wegerer, Alexandra Mocan & Nicolae Romanitan, Verika Kovacevska, Fernando Baena.

From Leap Second Festival: Agam Andreas, Alan Sondheim, Alexandra Andries, Amelia Johannes, Ana Buigues, Anne Niemetz, Ayshe Kizilcay, Bence Rohanszky, Bjorn Magnhildoen, Bruno Melo, Chris Funkhouser, Christian Boen, Cleber Gazana, David Whitcraft, Dennis De Bel, Dom Barra, Domenico Barra, Dominik Podsiadly, Edoardo Gaudieri (det0une), Eleonora Roaro, Esther Polak and Ivar van Bekkum, Frere Reinert, Hande Zerkin, Heidi Horsturz, Igor and Ivan Buharov, INTERLICHTSPIELHAUS, Irena Kalodera, Jules Varnedoe, Jurgen Trautwein, Justyna Kabala, Karina Mitchell, Kyriaki Goni, Lau Ching Wa Jess, Leap Second Festival, Lorna Mills, Martin Howse, Matt Vogel, Matthias Hauan Arbo, Mauricio Sanhueza, Miriam Poletti, Nenad Nedeljkov, Nick Mattan, Nico Vassilakis, Nigel Roberts, Pasha Radetzki, Patrick Lichty, Paul Wiegerinck, Pawel Wocial and Kamila Tuszynska, Ria Puskas, Sarawut Chutiwongpeti, Sherwin Altarez Mapanoo, Simon Coates, Simon Perathoner, Sissel Berntsen, Theodora Prassa, William Wolfgang Wunderbar with Sacha Toncovich.

 

Multitrick:


<p><a href=”https://vimeo.com/129424182″>Multi Trick</a> from <a href=”https://vimeo.com/handezerkin”>Hande Zerkin</a> on <a href=”https://vimeo.com”>Vimeo</a&gt;.</p>

http://noemata.net/5469

Leave a comment

Buluntu Görüntü İle Video Kolaj Atolyesi – REMIX

Ayrıntılar: https://www.facebook.com/events/126929627924613

Remix video, buluntu görüntülerin farklı bir amaç için yeniden montajlanmasıyla elde edilen videolara denir. Bu yöntem bize, diğer film yapma yöntemlerinden farklı olarak, kamera kullanmadan film yapma ve buluntu görüntülerin toplumsal çağrışımlarını kullanarak ifade oluşturma imkanı sağlar. Film yapmanın yüksek maliyetinden uzak bu video kolaj yöntemiyle izleyici, izlediklerini yorumlayıp yeni anlamlar üretirken, pasif konumundan aktif bir konuma geçer.

1. Hafta

Remix Video Nedir? Tarihi ve Teknikleri, Neden remix video yapıyoruz? Bizden ve internetten remix video örnekleri.

Internet üzerinden buluntu görüntülere nasıl ulaşılır? Kullanılabilecek siteler.

Adobe Premiere Pro’da arayüz tanıtımı.

2. Hafta:

Adobe Premiere Pro’da kurgunun temel aksiyonları.

Katılımcıların Remix projelerini açıklaması, projelerin tartışılıp geliştirilmesi.

Uygulamalı kurgu, remix video yapımı.

3. Hafta:

Adobe Premiere’de görüntü ve seste efektlerin kullanımı.

Projelerin şekillenmeye başlamasıyla remix videolarda kurgu yapımı.

4. Hafta:

Projelerin kaba kurgusunun izlenmesi ve geliştirilmesi

Adobe Premiere’de ses ve görüntülerin eşitlenmesi

5. Hafta:

Projelerin nihai halinin çıktısının alınması, toplu gösterim ve kutlama.

Her perşembe saat 18:30’da Kırkmerdiven’de buluşuyoruz.

Atölye süresi: 2 saat.

Atölye ücreti:Her atolye calısması 20 TL, 5 Hafta için 100 TL’dir.

Katılımcılar atölyeye bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları ile katılabilirler.

Atölyenin bitiminden sonraki tarihlerde, belirlenecek mekanlarda toplu gösterimler yapılacaktır.

Eğitmenler:

Fatih Bilgin: 1984 Stuttgart doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünv, Sosyoloji Bölümü mezunu. Video ve film projelerinde yönetmen ve editör olarak çalışmakta. 15 senedir remix video projeleri üretmekte.

Hande Zerkin: 1984 İzmir doğumlu. 9 Eylül Ünv, Film Tasarımı Bölümü, yüksek lisans mezunu. Belgesel film projelerinde görüntü yönetmeni olarak çalışmakta. 5 senedir remix videolar üretmekte.

Leave a comment